Zgon bliskiej osoby jest zawsze zdarzeniem niezmiernie zawiłym i powiązanym z nieprzyjemnymi emocjami. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wtedy, kiedy do zgonu dochodzi poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wtedy, iż ciało zostanie sprowadzone do Polski. Nie ma wobec tego nic wątpliwego w tym, iż pojawiają się pytania dotyczące tego, jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakim środkiem transportu mogą być przewiezione zwłoki?

Obowiązujące chwilowo przepisy zezwalają na przewożenie zwłok rozmaitymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
samochód.
Należałoby pamiętać, że środek transportu nieraz wpływa na koszt, jaki trzeba w związku z przewozem zwłok ponieść. Zdarza się niemniej jednak, że tańsza alternatywa nie wkracza w grę. Jeżeli w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest nadmiernie kolosalny. Bliska odległość sprawia, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Wolno postawić na klasyczny wóz pogrzebowy, co pozwala znacznie ograniczyć koszty.

Co jest niezbędne do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

By sprowadzenie zwłok z zagranicy było dopuszczalne, należy dopełnić kilku formalności. Przede wszystkim należy uzyskać zgodę starosty. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pogrzebane. Do wydania zgody przez starostę dochodzi po porozumieniu z kontrolerem sanitarnym. Niezbędne jest też zaświadczenie wystawione poprzez polskiego konsula. Można je zdobyć dopiero wtenczas, kiedy konsulowi zostanie zademonstrowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Trzeba pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak i zaświadczenia są wydawane wtedy, gdy zawnioskują o nie osoby upoważnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O zaświadczenia są w stanie ubiegać się także krewni boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a również powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się także wystąpienie osoby obcej, jakie dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na terenie Polski.
Jeśli zgon nastąpił w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub też wścieklizną – dokumenty mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku sprowadzenie zwłok przed upływem tych dwóch lat nie będzie dopuszczalne.

Z jakiego powodu warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Bez względu od tego, czy w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, należytym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy zaświadczające usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszelkich formalności, przejrzyście wskaże, jakie dokumenty trzeba uzyskać, aby sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. W przypadku transportu samochodowego zatroszczy się o pojazd spełniające wszystkie obowiązujące wymogi. To naturalnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez nieprzydatnych kłopotów. To naturalnie dzięki temu stres połączony ze śmiercią bliskiej osoby nie będzie zbędnie rósł.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *